Nad Žilinou lietali masky - Severka TV

Nad Žilinou lietali masky

Vyvrcholením fašiangov v Žiline  je  tradične žilinský festival karnevalových masiek. V sprievode nechýbali  dvoj až trojmetrové bábky. 


ŽILINA. Fašiangový sprievod začal prehliadkou pri mestskom úrade a pokračoval do historického centra mesta. Kráľovnú festivalu stvárnila herečka Erika Havasiová, ktorú sprevádzal kráľ Milo Kráľ.
Celé podujatie obohatili folkloristi, Tí všetkým návštevníkom festivalu priblížili atmosféru fašiangového obdobia. Tento rok sa na karnevale predviedol špeciálny hosť – skupina „Dolna Sekirna“ z mesta Pernik v Bulharsku. Tam sa koná najväčší svetový festival fašiangových masiek už 48 rokov. Fašiangová tradícia Bulharov je založená na vyháňaní zlých síl a na vítaní znovuzrodenia prírody po zime.

Po príchode sprievodu masiek na Mariánske námestie už všetkých účastníkov festivalu čakal bohatý kultúrny program. Folkloristi z FS Rozsutec, FS Magura, FS Stavbár a mnoho ďalších nám svojim vystúpením pripomenuli zvyky našich starých rodičov. Súbor z Kysuckého Lieskovca tradične pochoval basu so všetkým, čo k tomu patrí.

Na záver programu zahrala do tanca Dychová hudba Fatranka. Najstarší ženský spolok Živena si pre návštevníkov aj v tomto roku pripravil ochutnávku tradičných fašiangový dobrôt z vlastnej kuchyne.
Súčasťou sprievodu sú každoročne deti aj dospelí z Centra voľného času Žilina, základných umeleckých škôl a ďalších škôl v Žiline a žilinskí seniori. Karnevalový sprievod tvorilo približne 500 masiek.
Zuzana Žigová.
1. 3. 2014, © TV Severka, člen Slov Media Group. Autorské práva vyhradené.


Tv Severka je členom združenia LOTOS